Reportáž z modulovky 2008

8.4. 2008

Téma :
– Stanice Klobouky – rámy a základní krajina
– modul se silničním mostem

Stanice Klobouky u  Brna
Jak jsem psal ve o našich plánech na rok 2008, pustili jsme se do práce na modulu úvraťové stanice Klobouky. Pro osvěžení paměti si tam můžete odskočit.
Dokumentace byla po ruce slušná, rozvaha o začlenění modulů do stávající sestavy více méně hotová a tak se začala doba dřevěná – práce na rámech.
Řezivo na rám stanice a odbočný modul poskytl Zdeněk Škorpík, naše dobrá duše, kterému aspoň takto děkuji. V klubovně se poskládalo, polepilo, přišroubovalo a přibilo vše potřebné. Pár informací pro detailisty: Rám smrkové řezivo tl. 20mm, na rámu stanice nalepená a přibitá 5mm MDF deska (záporné výšky terénu stanice jsme tímto zavrhli, terén může pouze nastoupat – mírně to neodpovídá originálu, ale situace značně zjednodušuje).
Odbočný modul bude spojený s modulem stanice bez přechodového profilu, pouze prkno-prkno, podobně jako na stanici Ždánice).Obě strany odboček jsou vybaveny „klasickým“ rozhraním svah/svah.
Konstrukce rámu odbočného modulu je opět ze smrkového řeziva, pod traťovým tělesem rovné trati je smrková lišta kvůli pevnosti, v oblouku pás 5mm MDF desky, vyztužený špalíčky.Na základech traťového tělesa je přilepený 2mm tlustý korek, imitující šířku štěrkového lože. Jako kotvení konců kolejí na rozhraních modulu jsme použili již osvědčené kuprexitové destičky, přilepené – tentorkát ne na korek, ale přímo na dřevo – epoxidem.
Pro obrázky jen tak složených, ještě neslepených koster rámů si lze odskočit sem (ale pak se zase vraťte!)

Jelikož ve skutečnosti se blízko trati vyskytují jako hlavní krajinotvorné prvky místní silnice, budova sila a potok, bylo třeba upravit i rám modulu vzhledem k profilu krajiny. Výsledek po vlepení polystyrenu je vidět na obrázku dole. Na krajní části je  přilepena destička z MDF-ky, tvořící strop „kapsy“ , nutné pro pohodlnou instalaci elektrického rozhraní a snadné vkládání spojovacích šroubů. Nic nového pod sluncem.

Pro inspiraci a pro detaily krajiny a budov  při tvorbě tohoto „soumodulí“ si pojedeme přímo na místo činu, do Klobouk! Skočte si na tento odkaz !

Na obě strany Y- modulu navazují dva obloukové moduly 45°, jeden R600, druhý R500 – jejich čela budou navazovat na stávající „špagetu“ modulovky.

Děkuji všem, co dočetli až sem a těším se příště nashledanou!

Jirka Veselý, Brno, duben 2008

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *