Informace o klubu

Náš klub modelářů železnic Brno I sdružuje zájemce o železniční modelářství a železnici vůbec, bez ohledu na modelovou velikost, věk či vzdělání. Budujeme společnými silami 2 klubovní kolejiště, velké stabilní ve velikosti H0 s výjezdy na variabilní modulové traťě s rozhraními FREMO H0 (kompaktibilní s OSTRAMO a některé i Zababov) a druhé ryze modulové, ve velikosti TT (původní rozhraní TT z Brna, dnes jako Zababov TT), což je zajímavé hlavně pro toho, kdo doma nemá místo na stabilní kolejiště a chce si občas zajezdit nebo ho to doma nebaví si sám jezdit (s více kolegy dohromady je zajímavější provoz 🙂 . Stejně tak je naši snahou klubovnu vybavit zařízením a technologiemi, které každý ať už z ekonomických nebo prostorových důvodů nemůže mít doma a k tomu je možno se i lecčemu přiučit od kolegů nebo si jen tak pokecat. Jestli se vám zdá, že vás něco z toho zaujalo, tak čtěte dále.

Aktualizováno 20. 9. 2015

Pohled do klubovny
Pevné kolejiště H0
Modulovka H0 (Jaro 2013)
Modulovka H0
Modulovka H0
Modulová trať H0
Modulové kolejiště TT
Modulové kolejiště TT

Našim cílem je vybudovat modelové kolejiště, které bude znázorňovat skutečné předlohy stanic, traťových úseků nebo jen jednotlivých staveb (když už to jinak nejde) v období let 1960 až 1985, ale změnami vozidel a vyjímatelných dílů jsme schopni modelovat období od roku 1925 do současnosti. Celé je po stavební stránce koncipováno jako pevné kolejiště s vyjímatelnými díly provozovatelnými i samostatně s možností připojení (rozšíření) variabilními modulovými tratěmi H0 (již realizováno) nebo H0e (v projektu přestavby další části), případně i tramvajovými moduly (výjezd je k dispozici). Tratě jsou zde jak hlavní 2kolejné elektrifikované, tak jednokolejné vedlejší až po lokálky a k tomu spousta vleček. Moduly TT znázorňují trať Čejč – Ždánice. Tato kolejiště jsou malou muzejní expozicí historie železnic v pohybu, třeba jednou budou někde trvale veřejně vystavena. Více informací o kolejištích najdete v jiných rubrikách.

Další činností je stavba modelových vozidel, staveb, zařízení a pod. podle skutečných předloh, výroba různých komponent pro tyto modely např. vakuovým odléváním a v neposlední řadě se angažujeme též ve vývoji elektronických modulů i software pro řízení modelové železnice včetně digitálního řízení. Účastníme se modelářských soutěží jako soutěžící, rozhodčí nebo organizátoři, spolupracujeme s podobnými kluby a sdruženími nejen v České republice.

A co je nejdůležitější, všechnu tuto činnost děláme spolu se všemi členy klubu, kteří o ni projeví aktivní zájem od dětí až po důchodce.

Přidejte se k nám!