Krajská soutěž ŽM

30.5. 2008

Mistrovství České republiky železničních modelářů 2008 – krajský přebor jižní Moravy
V úterý 27. května 2008 proběhla tradiční krajská soutěž železničních modelářů, přesněji řečeno modelů. V jejím pořádání se jihomoravské kluby pravidelně střídají, tentokrát vyšlo pořadatelství na Moravia klub Brno, ale rád jsem využil nabídky Ivoše Kučery a soutěž proběhla v příjemném zázemí klubovny na Křenové.
Oproti minulým letům byla letos účast o něco početnější s již tradičně silným zastoupením zlínských modelářů. Celkem se přihlásilo 10 seniorů s 16 modely, 4 junioři se 7 modely a 7 žáků s 8 modely. Zastoupeny byly kluby Brno I, Moravia Brno, Zlín a České Budějovice.
Modely hodnotila jury ve složení Vlastimil Lepieš (KMŽ Brno I, předseda), Ivan Bednařík (KŽM Zlín), Josef Lahodný (KŽM Znojmo) a Jiří Veselý (KMŽ Brno I).
Bohužel musím konstatovat, že i na této soutěži u některých modelů jejich autoři podcenili jednu velmi důležitou věc, totiž dokumentaci k modelu, která je podle Soutěžních a stavebních pravidel nedílnou součástí přihlášky. Projevilo se to zejména v kategoriích „trojkových“ a „čtyřkových“, tedy u modelů ze stavebnic nebo jejich úprav a vylepšení („frizur“). Pokud modelář k modelu nedodá popis prací, které na něm odvedl (čím podrobnější, tím lepší), mohou se rozhodčí jen dohadovat, co tak asi je původní a co doplněné, zejména u kvalitně zpracovaných modelů. Nelze totiž očekávat, že by rozhodčí měli takové znalosti továrně vyráběných modelů, aby pohledem zjistili, že „tahle madla jsou předělaná, na továrním modelu byla jiná“. Je věcí modeláře, aby se sám pochlubil tím, co všechno na modelu vylepšil a dodělal.
Druhý problém, který se také u několika modelů objevil, je nesoulad mezi dodanou dokumentací a modelem. Jak asi může rozhodčí hodnotit model, k němuž autor přiloží několik fotografií předloh (ano, množné číslo je správně, na fotografiích skutečně bylo několik různých skutečných vozidel), a model při tom neodpovídá ani jednomu z nich. Autor si jednoduše vybral z každého něco…
Všechny modely ale splnily podmínku pro postup do vyšší soutěže, tedy Mistrovství ČR, předepsanou pravidly – zisk nejméně 75 bodů. Mistrovství ČR proběhne v Ostrově ve dnech 6. a 7. června a nezbývá, než našim modelářům popřát hodně úspěchů v jistě kvalitní a silné konkurenci.

výsledková listina – senioři a junioři
výsledková listina – žáci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *