Měřicí vůz

25.10. 2018

Měřicí vůz u nás v klubu používáme pro kalibraci lokomotiv pro provoz na kolejišti. Vyvinuli jsme si ho sami, umí přenášet rychlost bezdrátově do počítače a dokonce umí ve spolupráci s příslušným programem mašinku kalibrovat plně automaticky.

Kalibraci mašinek u nás v klubu praktikujeme už nějaký ten rok, v dřívějších dobách jsme měli vůz měřítka H0, který měl na nápravě magnet a na plošině cyklopočítač. A tak jsme měřili rychlost. S rozvojem technologií jsme se rozhodli vyvinout si vůz vlastní, který by uměl data přenášet do počítače bezdrátově s vizí, že celý proces kalibrace bude možné kompletně automatizovat.

A tak vznikl projekt Wsm: A Wireless SpeedoMeter. Na plošinový vůz typu Nd jsme osadili LiPol baterii, vlastní desku plošných spojů, Bluetooth modul a optickou závoru.Celý projekt je plně opensource a openhardware a vznikl v rámci bakalářské práce našeho člena Jana Horáčka. Všechny materiály k výrobě jsou k dispozici v repozitářích na serveru GitHub:

Měření rychlosti probíhá pomocí perforovaného kola a optozávory.Bluetooth modul komunikuje pomocí profilu SPP, takže se v počítači tváří jako běžný sériový port. Na počítač byla naprogramována jednoduchá aplikace, která umožňuje zobrazení rychlosti.Aplikace je psána v jazyce C++ a frameworku Qt a je opět opensource. Aplikace je ke stažení v Releasesrepozitáři.

Vytvořili jsme také samostatnou knihovnu pro komunikaci s WSM, neváhejte ji využít také ve vašem projektu!

Více informací je k dispozici na stránkách projektu či v README souborech v repozitářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *