Umíte keříčky?

30.11. 2020

Zkuste se podívat z okna – schválně,  je tam víc keřů nebo stromů? Keřů, že?

Na náspu tratí, kolem zdí, na kraji lesa, kolem polňaček a cest – všude je kromě vzrostlých stromů plno všelijakého „pcháčí“ – šípky, lísky, trnky, maliní, a podobně.

Bylo by fajn něco z toho mít na kolejišti taky, ne? Dnes vám ukážu jednu z možností, jak rychle a snadno (text jako z reklamy, že?) vytvořit takový ten keřový podrost.

Jenom poznámka – opravdu pěkné krajiny na kolejišti docílíte, když budete střídat tvary, velikosti a barvy. Myslím tím třeba mít stromky, merlíkové, drátěné, motané ze sisalu nebo z přírodních materiálů (rákos, všelijaké chábí). Nízká vegetace (keře apod.) zase např. z drátků, kokosového špagátu, z foliáže, flokované. Každá technologie vytváří jiné tvary a jejich kombinací dosáhnete lepšího výsledku, než mít vše na jedno brdo. Fakt.

Tak dost kecání a jdeme na to!

A nakonec pár poznámek – co se nevešlo k fotkám:

  1. Lanko může být silnější, tenčí, více či méně drátků – v pohodě, vzniknou jiné keříky
  2. Lepidlo ve spreji je k dostání např. ve výtvarných potřebách (UHU, 3M,…). Herkulesem to na drátkách nedrží. Chemoprén je fajn, ale jak ho dostat na ty jemné drátky…
  3. Nestříkejte lepidlem v obýváku nad chlupatým kobercem či na kuchyňské lince u plechu s vánočním cukrovím. Vaše modelářská budoucnost by byla vážně ohrožena 🙂
  4. Posypy – tady Purex jemný od fy Polák.  Jelikož jsou od výrobce v pytlíčcích, přesypávám si je do kelímků s deklíkech – lépe se s nimi pracuje. Pro jemné keříčky nejsou vhodné hrubé zrnitosti, nedrží pak dobře na jemných větvičkách.
    Nebojte se dvou barev na jednom keříku!
  5. Pro manipulaci s keříky  – sázení jsou vhodné zahnuté malé kleštičky.
  6. Tvar korunky lze upravit poohýbat dle libosti – vytvořte plazivé maliníky nebo vyšší keříky
  7. Kdo to umí, může přidat pár květů – viz poslední fotky – ale nepřežeňte to!

Lankové keříky jsou jednoduché a vypadají dobře. Nečekejte keře vysoké 3cm a výše, na to jsou moc řídké – na to máme zase jiné fígle. A jako vždy rada na závěr pro netrpělivé :

Vyberte si kousek krajiny, vytvořte si cca 20 lankových keříků – ne více –  a zasázejte je pěkně do logických shluků (kolem cesty, u zdi apod.) Uvidíte, že to vypadá hned lépe! 

Těch 20 keříčků vám zabere 20min i s úklidem…

Příště sisalové stromečky jinak…

Zdraví Jirka Veselý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *