Stavba modelu výpravní budovy stanice Rakšice v H0 – 1.díl

7.2. 2009

Na našem kolejišti na jednokolejné trati se nalézá stanice Lesná, jejíž název je tradiční, i když ve skutečnosti se jedná o původní stanici Rakšice ve stavu v letech cca 1960-1975, tedy před přestavbou stanice a napojení nové vlečky do Dukovan. V následujících článcích budeme popisovat stavbu modelu této stanice. První článek je věnován získávání podkladů ke stavbě výpravní budovy. Pokud by někdo měl nějaké další podklady a poskytl nám je, velmi by nám to pomohlo.

První prací při stavbě výpravní budovy bylo opatřit si podklady pro její stavbu, Původní budova je již delší dobu zbourána a na jejím místě dnes stojí moderní budova s hliníkovým oplášťováním. Proto jsme pátrali v archívech a jediné, co se nám podařilo získat z archívu ve Znojmě byl kolejový plán stanice v letech 1945 a 1965, pak půdorysný plán výměr jednotlivých staveb. Za pomoc při získání těchto podkladů děkuji Ing. R. Novákovi , za zapůjčení kroniky BSP (Brigády socialistické práce) obsahující fotky z roku 1975 těsně před přestavbou stanice děkuji p. Mašovi, t.č. výpravčímu v Rakšicích.

Dalšími podklady již byly současné fotografie a naše vlastní náčrty získané přímým oměření ve stanici Rakšice. Pokud si chcete něco takového postavit, není potřeba se toho nijak obávat, stačí mít jen chuť do práce, není to nijak složité, jak dokumentují další obrázky a naše velmi neumělé náčrty pořízené doslova na „koleně“.

Tím jsme vyčerpali snad všechny dostupné podklady pro stavbu a příště si ukážeme jak jsme je zpracovali. Pokud by někdo z vás měl i další fotky nebo jiné podklady, tak je velmi uvítáme. Psát můžete do názorů k článku nebo na mail autora.

http://www.progecad.com/?page=smart2008

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *