Postavte si FREDiho série 2009

4.11. 2009

aneb návod na stavbu ovladače FREDi ze stavebnice vzor Brno 2009

Tento návod je určen pro stavebnici ze série roku 2009. Návod na předchozí sérii najdete zde.

Ovladač Fredi je druhá generace ovladačů FRED pro sběrnici Loconet. Kromě vyššího počtu funkcí se od předchůdce liší modernější a levnější konstrukcí a možností použití inkrementálního čidla namísto potenciometru. Postavit FREDiho z naší stavebnice není složité, ovladač však obsahuje hodně součástek pro povrchovou montáž, takže by se do stavby neměli pouštět úplní začátečníci. Více podrobností o ovladačích FRED a FREDi se lze dočíst na stránkách Frema a Zababova.

Jak bylo zmíněno výše, FREDiho lze postavit jak s potenciometrem, tak s inkrementálním čidlem (samozřejmě ne naráz 🙂 ). Naše rozpačité reakce na inkrementální čidlo zůstávají rozpačitými, ovšem řady jeho příznivců stále rostou. Stavebnice je stále pojata jako „FREDi analog“ – tedy s potenciometrem – možnost použití inkrementálního čidla zůstala zachována, možná se dokonce časem dočká i vlastního návodu.

Stavba je rozdělena do 10 kroků, otřelým profesionálním páječům budou stačit osazovací plány strana spojůstrana součástekumístění ovládacích prvků.

Pomůcky (nářadí a vybavení)

  • Plošný spoj jsme nechali vyrobit vrtaný, takže vrtačku a vrtáčky potřebovat nebudeme.
  • Pájka je samozřejmě pomůckou nejdůležitější. Na SMD součástky je nejlepší mikropájka s ostrým hrotem, stavebnici lze určitě postavit i trafopájkou, ovšem je k tomu určitě potřeba o chlup více zkušeností.
  • Cín je nejlepší o průměru 0,5mm, lze použít i průměr 1mm. Používáme pouze cín určený pro elektrotechniku.
  • Pinzeta je nejlepší dlouhá, na konci zahnutá. V krajní nouzi lze použít jehlu, drát nebo špejli (trochu se pájením amortizuje).
  • Kleště kombinované alias kombinačky budeme potřebovat na utažení matiček u přepínače a potenciometru. Precizní jedincové použijí sadu nástrčných klíčů…
  • Sirka nebo kousek leteckého nosníku 2×2 mm nám usnadní montáž LEDek.
  • Smirkové plátno alias šmirglpapír, na kterém obrousíme desku plošného spoje tak, aby se vešla do krabičky.

 

Krok 0.

Uchopíme desku 😉

Krok 1.

Nejprve zbrousíme nebo ustřihneme rožky, poté zabrousíme desku plošného spoje na vnitřní rozměr krabičky. Smirkové plátno položíme na stůl a desku po něm taháme. Pilovat cuprexit pilníkem jde také, ale pilník to dost opotřebuje. Při broušení dejte pozor, na desce je několik vodičů blízko hrany. V desce jsou již vyvrtány všechny otvory větších průměrů, takže můžeme průběh broušení průběžně kontrolovat vkládáním desky do krabičky.

Krok 2.

V dalším kroku osadíme součástky pro povrchovou montáž. Nejprve pocínujeme jednu plošku každé součástky, poté příslušnou součástku uchopíme do pinzety, pájkou nahřejeme pocínovaný spoj a součástku vložíme jednou stranou do roztaveného cínu. Potom pájku oddálíme a počkáme pár sekund na ztuhnutí cínu. Takto přiletujeme všechny součástky. Nakonec přiletujeme i druhé strany všech součástek. Pro přehlednost je v tabulce uveden seznam odporů, umístění jednotlivých součástek vyčteme z osazovacího plánu.

název součástky hodnota ve schématu nápis na součástce
R1 12 120 12R
R2 12 120 12R
R31 82k 8202 823
R32 47k 4702 473
R4 47k 4702 473
R5 100k 1003 104
R6 47k 4702 473
R7 2k2 2201 222
R8 470 4700 471
R9 470 4700 471
R10 4k7 4701 472
R11 potenciometr
R12 470 4700 471
R13 68R 680 68R
R14 10M 1005 106

Krok 3.

Při pájení vývodových součástek začneme od nejnižších, tedy diod. Nezapomeňte osadit jednu drátovou propojku pod integrovaný obvod, vhodný drátek na ni získáme třeba ze zastřižených vývodů diod. Stavba se tak stane bezodpadovější a tím i ekologičtější.

Krok 4.

… a pokračujeme vyššími součástkami. Opět se orientujeme podle osazovacího plánu.

Osadíme konektor na Loconet i programovací konektor. Dlouhé ucvakané nožičky z kondenzátorů si necháme na připojení potenciometru a přepínače.

Desku opět otočíme, nastal čas přiletovat tlačítka. Pracujeme opatrně, abychom si hrotem „neďobli“ do hmatníku některého tlačítka, místa kolem není mnoho. Bočním pohledem zkontrolujeme, zda nám nějaké tlačítko neutíká a zkusmo vložíme do krabičky.

Pokračujeme LED-diodami. Zde se nám bude hodit výše zmíněná sirka, kterou diodu podložíme na správnou výšku.

Krok 6.

Nyní přišroubujeme potenciometr a přepínač. Nejprve je jen zlehka dotáhneme a vyzkoušíme, zda pasují do krabičky. Dle potřeby jemně doladíme a přitáhneme. Pomocí drátků, které nám zbyly v krocích 4 a 5 obě součástky připojíme k desce. U přepínače stačí připojit pouze dvě nožičky, třetí není v plošném spoji zapojená.

Krok 7.

Pokud chceme použít přiloženou nálepku s popisem funkcí, nalepíme ji na krabičku a hrotnatým skalpelem obřízneme otvory.

Krok 8.

Do patice zasuneme procesor, desku vložíme do krabičky a přišroubujeme čtyřmi krátkými vruty.

Krok 9.

Na krabičku nasadíme druhý díl a přišroubujeme dvěma dlouhými vruty. Přiloženou kuličku vložíme do otvoru knoflíku a knoflík nasadíme na potenciometr. Kulička vymezuje správnou výšku knoflíku nad krabičkou. Na přepínač můžeme nasadit futrálek.

Krok 10.

FREDi je skoro hotový, zbývá oživení. Krouceným kabelem připojíme ovladač k centrále, čímž by se měly všechny ledky rozblikat. Postupně stiskneme každé tlačítko, přepneme přepínač tam a zpět a zatočíme knoflíkem na oba konce. Po úspěšném testu blikání ledek zrychlí. Nyní FREDiho odpojíme od kabelu a znovu připojíme. Tentokrát se rozsvítí pouze červená dioda signalizující, že FREDi nemá přiřazenou lokomotivu. Lokomotivu nabídnutou centrálou přijmeme na ovladač stisknutím tlačítek SHIFT a STOP.

Závěr

Na závěr zbývá popřát jen mnoho kilometrů bez nehod.
Za realizační tým klubů KMŽ Brno a Zababov Radomír Malina a Michal Petrilak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *