Budova pro hlavní nádraží

21.12. 2009

Velké nádraží na našem klubovním kolejišti má mít i velikou budovu. Alespoň mně, když ji stavím, připadá obrovská. Námětem je budova ve Frýdku-Místku, oproti skutečnosti bude ošizená o krajní přízemní křídla – takže bude vypadat tak, jak napovídá úvodní fotka.

Vlastní stavba začala velikým přemýšlením (proto to trvá taky tak dlouho). Stěny jsou cihlové a vyrývat jednu cihlu po druhé – to není nic pro mě. Východiskem je použít prefabrikát cihlové stěny. Při návštěvě obchůdku s cihlovými stěnami v měřítku 1/87 mi bylo líto vydat tolik financí za příslušný počet stěn na celou budovu (10 kusů by nestačilo), tak jsem vzal jen jednu s tím, že si příslušný počet odliju. No a když to budu odlívat, tak tam přidělám nároží a římsy a podezdívku.

Trochu mě rozesmutnělo, že jednotlivé stěny budovy mají různou délku a jiný počet okeních a dveřních otvorů, ale to jsem vyřešil na rubu mustru všelijakými drážkami a zarážkami – pak se to podle toho vyřeže a zkrátí (snad se v tom někdo vyzná).

No a teď už jen zaformovat a odlít. Ale sakra – je to nějaký veliký a oboustraný, to nebude jen tak, ta forma. Zkusím formu typu „kapsa“ se spodním plněním (nikdy předtím jsem to nedělal), no snad se to povede.

Otevřená kapsa:

Vpravo gumové jádro, vlevo pevný krunýř:

Složené dohromady. Dírka v boku je plnící otvor:

Tak a jde se odlívat. Jeden odlitek si vezme 40 kubických centimetrů rezinu – to jsou dvě velké injekční stříkačky rychle za sebou (tuhne rychle). Plní se to tou dírkou rovnou ze stříkaček, druhá stříkačka se ponechá v otvoru jako špunt, aby to zas nevyteklo ven (zas tak rychle to netuhne). Na fotce je odlitek – zmetek (moc bublin). Ostatní jsou na tom líp.

Teď už jen několik dlouhých hodin řezat, pilovat, brousit, čistit …. – práce s odlitky = hromada pilin. Taky musí přesně padnout ostění oken a dveří tam, kam patří.

Stěn je šestnáct, oken a dveří celkem 64. Na fotce je i klávesnice počítače pro srovnání a představu o velikosti toho domečku (jinými slovy nechtělo se mi kvůli fotce poklízet celý stůl).

Tak, a to je pro první díl vše. Příště budeme lepit stěny dohromady. Nejdřív ale musím koupit novou pračku nebo ledničku, abych měl krabičku na uskladnění tohoto modýlku – tím se mi ta stavba dost prodraží.

 

Vlastimil Lepieš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *