Most z papíru?

21.11. 2022

Mostů je na skutečné železnici fůra. Kamenné, ocelové, betonové – co chcete… A protože rozměrové podmínky pro naši modelovou železnici jsou omezené, nevyhneme se i v modelu situaci, kdy se něco podjíždí, nadjíždí a podobně.

Já vím, stačí se mrknout na internet a vybrat si stavebnici s jednoho ze zahraničních nebo dnes i bohudík z českých výrobců – ale …. postavme si most unikátní, svůj. Není to zas až tak složité.

O mostech by se dalo povídat dlouho, pečlivě je studovat, jejich konstrukci, uložení, terminologii, jak na most v oblouku, a tak dále… Mě k výrobě mostu donutila praktická skutečnost – při stěhování našeho kolejiště se na rámu Břízek odporoučel jednokolejný ocelový příhradový most se spodní mostovkou. Byl vyrobený z papíru, ručně, starý je alespoň 25 let. No a tak ho nahradíme. Ten původní vyhazovat nebudeme, z úcty k práci našich předků-modelářů  ho dáme na odpočinek do vitrínky u nás v klubovně. Je dlouhý 285mm a upravovat mostní pillíře tak, aby to vyhovělo kupované stavebnici by byla fakt velká práce. Oproti skutečnosti je rozšířený –  kvůli průjezdnému profilu v oblouku (ach, ty patrové vozy!).

No a teď předloha – oko mi padlo na most přes řeku Svratku na trati Tišnov – Nové Město na Moravě, u vesnice Černvír, těsně před Nedvědicemi.

Podobný most lze nalézt i kousek blíž, u Doubravníku ( ten je zajímavý tím, že překlene řeku v oblouku ) – „mapy.cz“ vás navedou….

Ten „černvírský“ je zde –  Černvírský most

A „doubravnický“ zde – Doubravnický most

Fotky ke koukání zde

No a jdeme na to!

Jelikož žijeme v 21.věku, použiju 3D modelovací software a řezací laser. Jako materiál mám k dispozici lepenku – karton tl. 0,5 a 0,7mm. Že je to moc tenké? Není – uvidíte!

Most jsem namodeloval v sw Onshape. Nejvíc práce dalo vymyslet zámečky jednotlivých dílků tak, aby to bylo složitelné. O Onshape jsem už toho v jiných článcích napovídal dost takže jen zkrátka – toto je výsledek:

 

Z 3d modelu jsem vytvořil výkresy  – 2D a vyexportoval je jako DXF – data pro laserovou gravírku.

 

No a pak „se to jenom“ vyřezalo a slepilo… Fotky jsou příšerné kvality, ale jiné nemám…

No a co příště?- no přece honem do lakovny! No moment – a co ty chybějící nýty? Jo jasně, už jsem neměl čas, jak jsem spěchal ten most do klubovny vyzkoušet, zda pasuje na místo. Nýty budou!

Závěr:

  • použitý materiál je za pusu – kartón
  • modelování ve 3D zabere podle zručnosti modeláře kolem 2 – 4 hod
  • vyřezáno čínským laserem Sculpfun S10 s LED hlavou výkonem 10W
  • Slepeno naředěným červeným Herkulesem za cca 1,5 hod.
  • pomůcky – štětětek, pinzeta, brýle a kafe.
  • chybí kromě laku i mostní uzávěr a mostní uložení – to bude úkol pro 3D Průša s 0,25 tryskou…

Tož tak.

Jirka Veselý

P.S. A kdo to dočetl až sem a zastaví se u nás na výstavě, může se na výsledek po nástřiku a patině podívat na most na klubovním kolejišti – je mezi Břízkami a Lesnou…

J.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *