Kroužky na dálku

26.5. 2021

V rámci kroužků na dálku skládáme balíčky s doplňky na kolejiště. Kromě cihel a cívek na fotkách jsme si ještě vyzkoušeli výrobu propustků ze styroduru. V druhém balíčku jsme tvořili palety a zásněžky. Někteří z nás pokračují na skladišti 353/H z loňského roku. Bohužel se vídáme jen na dálku, tak se výtvory můžeme pochlubit aspoň touto cestou.

Trochu z jiného soudku si někteří zkusili vyrobit grafikon na naše kolejiště. Sešel se nám jeden kompletní grafikon na kolejiště H0 i na TT. Hned jak nám to situace dovolí, oba dva si zkusíme odjezdit.

Letos se nekonaly ani krajské a republikové soutěže modelářů. Přitom online je dnes možné téměř cokoliv. Abysme se mohli pochlubit se skladišti, udělali jsme si vlastní soutěž pro všechny členy SMČR. Kromě skladišť se nám sešlo i pár dalších hezkých modelů.

Ani v roce 2021 snahu nevzdáváme a pokračujeme na dalších balíčcích. V další várce drobností na kolejiště máme kadibudky a dva žebřiňáky. Schůzky doplňujeme prezentacemi a zajímavými videi, na YouTube jsou kvanta mondelářské inspirace i odborných videií o skutečné železnici.

Ale protože začínají mít všichni sezení u počítačů plné zuby (škola, práce, kroužky), tak nejlepší je stejně ruční práce a koukání na ty naše titěrné modýlky.

Zima je ideálním časem na dokumentování staveb a zkoumání vegetace. Většina vegetace opadá nebo ustoupí a odkryje výhledy, které v létě nejsou. U stromů je vidět struktura větví, jejich koruny, stejně tak u keřů. Vrháme se tedy na tvorbu modelové vegetace. Tentokrát ve znamení „rychle a levně z pohodlí domova“. Na náš web tak vznikly nové návody, koukněte do rubriky Návody a postupy.

V pořadí třetí balíček obsahuje stavebnice beden a konečně i nějakou pořádnou stavbu. K tomu se ale ještě dostaneme…

Spolu s třetím balíčkem jsme zahájili sérii výukových sezení 3D modelování. Ten, kdo si zvládne oměřit nebo sehnat kvalitní podklady a zároveň umí kreslit ve 3D, ten si zvládne vyrobit úplně cokoliv na 3D tiskárně a to se v dnešní době prostě hodí. Pro kreslení používáme online nástroj Onshape. Ten je ve verzi pro hobbíky zdarma. Vše, co tvoříte je veřejné, ale to se dá překousnout.

Po jednoduchých balíčcích jsme se vrhli na dlouhodobější projekt – sklad spěšnin Rakšice. Zde už byla potřeba základního modelářského vybavení. Ostrý skalpel / zalamovací nožík, kovové pravítko, štětce a barvičky, vteřiňák a Herkules.

Ač jsme rozdali stavbiček spoustu, dokončených se jich na konci roku sešlo jen pár. Zpětná vazba a možnost vidět postup jednotlivých účastníků, to nám během distančky chybělo bezkonkurenčně nejvíce.

Epiedemiologická situace nakonec dovolila poslední kroužek „klasicky”. Nejprve jsme si udělali rychlou přehlídku modelů za sladkou odměnu a pak už jsme se věnovali kolejišti. Jsme rádi, že se nám distanční forma letos vydařila a neodpadl jediný kroužek, ale příští školní rok už bychom raději ten „normální”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *